Denníku SME to potvrdilo tlačové oddelenie Tatneftu v Moskve.
Podľa informácií SME v piatok 18. februára rokovali v jednom z bratislavských hotelov zástupcovia Tatneftu so slovenskými štátnymi funkcionármi. Zahraniční hostia si na celý večer prenajali jeden zo salónikov hotela. Medzi hosťami boli aj Radik Sabitovic Iljasov, ktorého meno sa zhoduje s menom riaditeľa dcérskej firmy Tatneftu so sídlom v Nižnekamsku, a Zagit Sarafeyev, ktorý sa volá rovnako ako podpredseda holdingovej spoločnosti Tatneft-Neftekhim.
Celú akciu zabezpečovala spoločnosť Izmajlov Group so sídlom v Nitre. Jej konateľ Talgat Izmaylov odmietol o rokovaniach čokoľvek povedať s tým, že "je to tajná informácia". Podľa neho ide o čisto obchodný vzťah "na dosť vysokej úrovni".
O týždeň neskôr, v piatok 25. februára ruský prezident Vladimir Putin v Bratislave oznámil, že o 49 percent akcií Transpetrolu majú záujem dve ruské firmy a menoval aj Tatneft. Hovorca ministra hospodárstva Maroš Havran povedal, že vtedy "minister Rusko po prvýkrát počul o záujme Tatneftu" a že zástupcovia ministerstva neboli v žiadnom osobnom kontakte s predstaviteľmi tejto firmy.
S Tatneftom nerokovali podľa hovorcov Martina Marušku a Petra Papanka ani premiér Mikuláš Dzurinda, ani minister financií Ivan Mikloš. Nijaké informácie o rokovaní nemá ani agentúra Sario.
Samotný Transpetrol vyhlásil, že "nezaregistroval žiadny záujem zahraničnej spoločnosti o odkúpenie akcií".
Slovenská vláda v roku 2002 predala 49 percent akcií súkromnej ruskej spoločnosti Jukos, ktorá je však pred bankrotom a dnes ju ovláda ruský štát. Akcie Transpetrolu však vlastní dcérska firma Jukosu so sídlom v Holandsku. Jukos navyše nedávno vyhlásil, že akcie v najbližšom čase nemieni predať.
Slovenská vláda by chcela akcie od Jukosu odkúpiť späť a minister Pavol Rusko pred pár dňami vyhlásil, že rokovania prebiehajú už asi dva mesiace, ale "je to komplikovaná pozičná hra a treba ticho našľapovať".
O záujme spoločnosti Tatneft Rusko povedal: "Je to potenciálny záujemca, ale za posledné tri mesiace som počul o veľa firmách." Ak sa Slovensku podarí kúpiť akcie Jukosu späť, Rusko je za to, aby sa potom ďalej predali strategickému investorovi. Jukos kúpil 49 percent akcií Transpetrolu, ktorý vlastní ropovod Družba, za 74 miliónov.